Canözer: “Sahip olduğum üç kimlik nedeniyle yargının hedefindeyim”

Expression Interrupted Platformu tarafından yürütülen dava takip ile medya ve açık kaynak izleme çalışmalarından elde edilen sonuçlara göre, 2022’nin ilk çeyreğinde gazetecilerin sanık olarak yargılandığı toplam 101 dava görülürken bu davalarda beşi yabancı uyruklu 173 gazeteci hâkim karşısına çıktı.

ŞİRİN BAYIK

Yine aynı rapora göre, 20 gazeteciye bir müebbet, toplam 65 yıl 7 ay 27 gün hapis cezası, 42 bin 500 TL tazminat ve 7 bin 80 TL adli para cezası verildi. 17 gazeteci ise beraat etti. 7 gazeteci hakkında 8 dava açılırken 16 gazeteci gözaltına alındı.

Şu ana kadar hakkında çok sayıda dava açılan, soruşturmalar başlatılan gazetecilerden biri de Jinnews muhabiri Beritan Canözer. 

Canözer’in şu an biri istinafta biri de Yargıtay’da olmak üzere iki tane devam etmekte olan dosyası bulunmakta. Canözer hakkındaki yargılamalarla ilgili olarak şunları söylüyor:

“Genel olarak yaptığım haberler nedeniyle ‘örgüt üyeliğinden’ yargılanıyor olsam da bana ait olmayan hesaplardan yapılan paylaşımların dahi bana mal edildiğini ve benimle ilgisi olmayan o paylaşımlar nedeniyle yargılandığımı da belirtmek istiyorum. Aslında kadın, gazeteci ve Kürt olmamızla bir ilgisi var bu davaların. Sahip olduğum bu üç kimlik nedeniyle hedefteyim ama bu sadece benim hedef alınmam demek değil. Aslında benim şahsımda Kürt kadın gazeteciler, kadın yayıncılığı ve ajansım JINNEWS hedef alınıyor, yargılanıyor.”

Kendisi ile birlikte yargılanmakta olan başka gazeteciler olduğunu da hatırlatan Canözer, “Eleştiren, sorgulayan gazeteciler istenmiyor. İtaat eden, boyun eğen gazeteciler isteniyor” yorumu yapıyor. Canözer ayrıca şunları söylüyor:

“Gazeteciler konuşmasın, yazmasın, araştırmasın, sorgulamasın, tek tipleşsin ve sadece erkek-devlet aklının istediği şekilde bu mesleği sürdürsün istiyorlar. Ancak biz onların istediği o makul kadın”, “makul gazeteci” profiline asla bürünmeyeceğiz. Ve tam da onların istemediği şeyi, yani hakikati, gerçekleri yazmaya, kadın mücadelesini ve kadınlara yönelik tüm hak ihlallerini, kadınların direnişini, yaşamını işlemeye, görünmeyeni göstermeye, tüm kadınların sesi olmaya devam edeceğiz.”

Türkiye’de onlarca tutuklu, yargılaması süren gazeteci var

Canzözer, her gün gözaltı tehdidi ile karşı karşıya olduklarını belirterek, bunun kendilerini tabi ki rahatsız ettiğini ama mesleğine ilk günkü gibi aynı inanç ve kararlılıkla devam ettiğini kaydediyor. Canözer, “Onların istediği gibi arkamı dönüp, evimde oturmayı seçmedim. Seçmeyeceğim de. Elbette rahatsız eden boyutları var. Her gün ‘acaba yarın sabah eve baskın olur mu’ endişesiyle başımı yastığa koyuyorum. Zihnimi yoran ve rahatsız eden bir tarafı var. Ama en çok rahatsızlık duyduğum yönü mesleğime dönük illegalize ve terörize atma çabaları. Türkiye’de onlarca tutuklu, yargılaması süren gazeteci var.” 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) verilerine göre, Türkiye 2021’de Avrupa Konseyi üyesi ülkeler arasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğünü güvence altına alan 10. maddesini en çok ihlal eden ülke oldu.